• Ana sayfaHARRAN GASTRONOMİ MERKEZİ VE GÖZLEM EVİ AÇILDI

HARRAN GASTRONOMİ MERKEZİ VE GÖZLEM EVİ AÇILDI

Harran Kaymakamlığı ve Harran Belediye Başkanlığı’nın birlikte yürüttüğü Gastronomi Merkezi ve Gözlem evinin açılışı yapıldı.

Yukarı Mezopotamya’nın merkezi konumunda bulunan, ziraatın ilk yapıldığı ve dünyanın ilk üniversitesinin yer aldığı Harran İlçesinde, Gastronomi Merkezi ve Gözlem Evi’nin çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları bitirilerek hizmete açıldı.

Çevre düzenlemesi Harran Belediyesi tarafından yapılan Gastronomi merkezinin açılışına, MHP MYK Üyesi Şanlıurfa milletvekili İbrahim Özyavuz, MHP Şanlıurfa il başkanı Mahmut Güneş, Ak parti Şanlıurfa Milletvekili AB Komisyonu Başkanı Kasım Gülpınar, Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Harran üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sabri Çelik, Harran Belediye Başkan Vekili Ahmet Aktaş, Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, BŞB Vekili Ahmet Kaytan, BŞB meclis üyesi Mahmut Gündoğdu ve bazı davetliler katıldılar.

Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz Gastronomi merkezi açılışı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Harran ilçe Kaymakamlığımızla beraber yürüttüğümüz önemli projelerden bir tanesi olan Gastronomi Merkezi ve Gözlem Evi’ni ilçemize kazandırmanın mutluluğu içerindeyiz. Gastronomi merkezi ile hem mutfağımızı dünyaya tanıtacağız hem de ilçemizde yaşayan kadınlara istihdam yaratmış olacağız. Gastronomi Merkezi ve Gözlem Evi’nin açılışını gerçekleştirdik İlçemize hayırlı olsun” dedi.

Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, açılış töreninde yaptığı konuşmada, ilçenin tarihi şanına yakışır tesislerin hizmete girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çelik, ilçeye gelen turistlerin gündüz bölgeye has eşsiz lezzetlerin tadına bakma, geceleri ise gözlem yapma fırsatı sağlandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Merkezlerimizin yapımı hummalı ve çok emek verilen bir süreçten sonra tamamlanmış bulunmakta. Tarihi Mezopotamya kültürü boyunca ciddi bir gastronomi ve astronomi kültürü ilçemizde oluşmuştur. Bunu modern bir anlayışla tekrar turizme kazandırmanın sevincini yaşıyoruz. Geçmişi uzun yıllara dayanan Harran'daki gastronomi kültürünü modern bir anlayış ve ilçe kadınımızın elinin lezzetiyle yerli ve yabancı turistlere sunmak istiyoruz. Harran'da yetişen öğrencilerin de gastronomiye olan merakını artırarak ülke genelinde gastronomi sektöründe yer bulmasına imkân açmak için de bir altyapı oluşturmak istiyoruz.

Bununla beraber tarih boyunca astronomi alanında önemli bir yere sahip olan Harran'ın bu unvanını yeniden ilçeye kazandırıp gözlemevini hem turistlerimizin kullanımına açıp hem de akademik ve bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapmasını istiyoruz."