• Ana sayfaBAŞKAN ÖZYAVUZ’DAN “ŞANLI UNVANININ VERİLİŞİNİN 39. YIL DÖNÜMÜ” MESAJI

BAŞKAN ÖZYAVUZ’DAN “ŞANLI UNVANININ VERİLİŞİNİN 39. YIL DÖNÜMÜ” MESAJI

Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz, Şanlıurfa'ya “Şanlı” unvanı verilişinin 39. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Özyavuz mesajında, tıpkı Kurtuluş Mücadelesinde olduğu gibi tarihin her döneminde aziz vatanımızın bütünlüğünü korumak için canlarını feda etmekten çekinmemiş tüm şehitlerimizi rahmetle andıklarını belirtti.

Kurtuluş Savaşı’nda işgale karşı gösterdiği kahramanlıklar nedeniyle Şanlı kentimiz Urfa’ya Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Haziran 1984 yılında “Şanlı” unvanı verilmesi teklifi kabul edilmiş, alınan bu karar 22 Haziran 1984 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanarak “3020 sayılı Kanun” ile yürürlüğe girmiş ve Urfa ilinin adı “Şanlıurfa” olarak değiştirilmişti.

Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz da kadim şehrimize "Şanlı" unvanı verilişinin 39. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Özyavuz mesajında; “11 Nisan 1920 tarihinde tüm imkânsızlıkların yanında inanç ve cesaretle işgalcileri vatan topraklarından püskürterek şanlı bir tarih yazan Urfa halkı, Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği eşsiz kahramanlıklar sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilk önce 1984 yılında 'Şanlı' unvanı, sonrasında 2016 yılında ise 'İstiklal Madalyası' ile onurlandırılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kadim şehrimiz Urfa halkının yaşadığı bu gurur şüphesiz ki tarih boyunca bir taç olarak şan ve şerefle taşınacaktır. 1984 yılında şehrimize verilen Şanlı unvanının bir kez daha hayırlı olmasını diliyor, aziz vatanımız için canlarını gözlerini kırpmadan feda etmiş tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, kıymetli hemşerilerime de hayırlı ömürler diliyorum." ifadelerini kullandı.